Ukazało się wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie pod redakcją naukową dr Magdaleny Gawrych zatytułowane "Natura a zdrowie psychiczne", a w nim artykuł Roberta Słonki pt. "Rola terapii górami w poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego".
W artykule omówione zostały zagadnienia dotyczące specyfiki terapii górami na tle innych metod wsparcia wykorzystujących środowisko naturalne, oraz przedstawiono program "Góroterapia 2019 - 2022 r." prowadzony w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej.
Publikacja jest nowością w polskiej literaturze naukowej. Jest jedną z pierwszych całościowych publikacji na temat roli natury w profilaktyce wystąpienia objawów zaburzeń psychicznych i poprawie zdrowia psychicznego jako metod dodatkowych do oddziaływań terapeutycznych opartych na EBM. Monografia analizuje koncepcje teoretyczne i interwencje psychoterapeutyczne oddziaływania środowiska przyrodniczego, aspekty m.in. filozoficzne, psychofizjologicze, planowania.
Z recenzji dr hab. n. med. Jolanty Masiak
Publikacja koncentruje się na różnorodnych aspektach wspierania dobrostanu i leczenia naturą i obejmuje szerokie spektrum tematów – od psychofizjologicznych mechanizmów oddziaływania środowiska przyrodniczego, poprzez koncepcje teoretyczne i specyficzne interwencje psychoterapeutyczne, aż na aspektach planowania i organizacji leczenia zaburzeń psychicznych kończąc. (…) Całość to bardzo dobrze zorganizowana prezentacja wiedzy o możliwościach korzystania z właściwości środowiska naturalnego dla celów profilaktycznych i terapeutycznych. (…) Monografia dotyczy koncepcji i metod terapii bardzo mało znanych wśród profesjonalistów z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Poszerza wiedzę o nowych, często dodatkowych możliwościach pomocy osobom poszukującym utrzymania swojego stanu zdrowia psychicznego i pomocy w różnych problemach ze zdrowiem psychicznym. Może być także ciekawa dla osób doświadczających problemów z własnym zdrowiem psychicznym i stanowić zachętę do korzystania z opisywanych form terapii.
Z recenzji prof. dr hab. Czesława Czabały
NATURA A ZDROWIE PSYCHICZNE
Wprowadzenie
Rozdział 1 - Ekopsychologia jako zachęta do refleksji nad relacją człowieka z przyrodą -Ryszard Kulik
Rozdział 2 - Przegląd koncepcji wyjaśniających oddziaływania terapeutyczne środowiska przyrodniczego - Magdalena Gawrych
Rozdział 3 - Specyficzne czynniki leczące w terapii lasem - Katarzyna Simonienko
Rozdział 4 - Interwencje psychoterapeutyczne oparte na kontakcie z naturą - Magdalena Gawrych
Rozdział 5 - Kontakt z naturą i jego znaczenie w procesie zdrowienia osób chorych psychicznie - Maryla Malewicz-Sawicka
Rozdział 6 - Interwencje w środowisku leśnym w prewencji i leczeniu zaburzeń psychicznych - Katarzyna Simonienko
Rozdział 7 - Rola terapii górami w poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego - Robert Słonka
Rozdział 8 - Parki i ogrody terapeutyczne w służbie zdrowia psychicznego - Monika Trojanowska
Rozdział 9 - Wykorzystanie walorów środowiska naturalnego w procesie zmian w modelu lecznictwa psychiatrycznego w ujęciu historycznym i współcześnie - Andrzej Kiejna
O Autorach